Kodël Lietuvos vaikai yra veþami vagiliauti á uþsienio ðalis?
 
 

Lapkrièio 15 d. Tauragës rajono savivaldybëje vyko ekspertø apskritojo stalo diskusija „Prekyba þmonëmis Tauragës apskrityje: problemos ir iððûkiai“. Daug dëmesio diskusijoje buvo skirta vaikø iðnaudojimo atvejams.

„Tauragës rajone situacija yra sudëtinga. Ávairios organizuotos nusikaltëliø gaujos naudojasi aukðtu nedarbo lygiu ir socialinëje atskirtyje esanèiø ðeimø padëtimi, veþa jaunas mergaites prostitucijai á Pietø ðalis, vaikai daþnai yra veþami vagiliauti á Norvegijà, Vokietijà, Danijà. „Caritas“ organizacijai tenka susidurti su tokiø nusikaltimø pasekmëmis, padëti nukentëjusiems asmenims ir jø ðeimoms. Tik darnus teisësaugos ir vaiko teisiø apsaugos srityje dirbanèiø institucijø bendradarbiavimas gali padëti uþkirsti kelià tokiems nusikaltimams“, – sakë diskusijos moderatorë „Lietuvos Caritas“ projekto „Pagalba nukentëjusiems nuo prostitucijos ir prekybos þmonëmis“ vadovë Kristina Miðinienë.

2011 metais spalio mënesá Norvegijoje Bergeno mieste buvo nuteisti du Lietuvos pilieèiai, kurie 2009- 2010 metais, pasinaudojæ vaikø ið skurdþiø ðeimø padëtimi, vertë juos vagiliauti ir ið to pelnësi. Vaikø gyvenimo sàlygos buvo baisios: Norvegijoje jie buvo priversti miegoti automobilyje, tam, kad prasimaitintø, vogë maistà ir nuolat buvo gàsdinami, jog jie bus palikti svetimoje ðalyje.

„Teismas nusprendë, jog abu teisiamieji tyèia iðnaudojo vaikus pasipelnymo tikslais. Vienam teisiamøjø buvo skirta ketveriø, o kitam − ðeðeriø metø laisvës atëmimo bausmë“, - paþymëjo Valstybës vaiko teisiø apsaugos ir ávaikinimo tarnybos direktorë Odeta Tarvydienë.

Šiø metø birþelá LR Seimas priëmë pataisas, kurios tiksliau reglamentavo nuostatas, susijusias su prekyba þmonëmis, iðnaudojimu priverstiniam darbui ar paslaugoms, vaiko pirkimu ir pardavimu.

Baudþiamajame kodekse Seimas taip pat pakeitë nuostatas dël vaiko pirkimo arba pardavimo. Tas, kas siûlë pirkti, kitaip ágyti, pardavë, pirko, kitaip perleido, ágijo, verbavo, gabeno arba laikë nelaisvëje vaikà, þinodamas ar siekdamas, kad, neatsiþvelgiant á vaiko sutikimà, jis bûtø neteisëtai ávaikintas, iðnaudojamas vergijos ar panaðiomis á vergijà sàlygomis, prostitucijai, pornografijai, kitoms seksualinio iðnaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, áskaitant elgetavimà, nusikalstamai veikai daryti arba kitiems iðnaudojimo tikslams, yra baudþiamas laisvës atëmimu nuo trejø iki dvylikos metø.

Diskusijos Tauragëje metu ekspertai kalbëjo apie tai, nuo ko reikëtø pradëti, gavus informacijos arba esant átarimams, kad yra prekybos þmonëmis atvejis. Vaiko teisiø apsaugos specialistø teigimu, pradëti reikia nuo galimø aukø identifikavimo, bendro darbo su teisësaugos institucijomis, veiksmø planavimo ir organizavimo, pagalbos.

Ekspertø diskusijoje buvo akcentuojamas socialiniø darbuotojø vaidmuo. Socialiniai darbuotojai turëtø daugiau kalbëtis su vaikais, jø ðeimomis, bendruomenëmis.

„Pastebëjus prekybos þmonëmis atvejá privalu teikti informacijà teisësaugos ir vaiko teisiø apsaugos tarnyboms“, – pabrëþë O. Tarvydienë.

Policijos atstovø teigimu, daþnai identifikuoti aukas yra sunku, nes nëra gaunama pakankamai informacijos. Taip pat tokiø bylø tyrimà apsunkina nukentëjusiøjø vengimas duoti parodymus.

„Teisësaugos institucijoms mes siûlome savo pagalbà bendraujant su nukentëjusiais asmenimis ir jø ðeimos nariais. „Caritas“ socialiniai darbuotojai turi reikiamø psichologiniø ir socialiniø ágûdþiø, kad padëtø policijos pareigûnams apklausti nuketëjusiuosius. Kitas klausimas, kurá mes visada keliam − kiek teisësaugos institucijos yra pasiruoðusios apsaugoti aukas nuo nusikaltëliø poveikio gráþus á Lietuvà “, – diskusijoje kalbëjo K. Miðinienë.

Vaiko teisiø apsaugos specialistø teigimu, kartais vaikai yra iðveþami su tëvø þinia. „Buvo atvejis, kai dingus vaikui, jo iðveþimà ilgai slëpë patys tëvai. O patá iðveþimo faktà pavyko nustatyti tik gavus informacijà ið kitø vaiko giminaièiø“, - apie sunkumus nustatant prekybos þmonëmis atvejus sakë Tauragës savivaldybës Vaiko teisiø apsaugos skyriaus vedëja Jolita Vaiðvilaitë.
Diskusijos pabaigoje dalyviai sutarë, kad reikalingas glaudesnis bendradarbiavimas tarp institucijø, greitesni informacijos mainai. Svarbu kelti bendruomeniø sàmoningumà ir ugdyti jø gebëjimus pastebëti galimus prekybos þmonëmis atvejus ir uþkirsti kelià nusikaltimams.

Lietuvos Caritas informacija

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt